RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 16 Julai 2012
Masa : 8.30 pagi – 9.30
pagi
Kelas : 4 Genius
Bilangan
murid : 30 orang
Tema : Identiti Kawasan
Setempat
Tajuk : Latar Belakang Kawasan
Setempat
Hasil pembelajaran :
- Menyatakan tempat tinggal murid dalam kampung, mukim, daerah dan negeri.
- Menyatakan keistimewaan tempat tinggal murid.
- Membandingkan dan membezakan keistimewaan antara dua kawasan setempat.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
- Menyatakan keistimewaan tempat tinggal masing-masing melalui perbincangan.
- Membandingkan dan membezakan keistimewaan antara dua kawasan setempat melalui peta minda.
- Mencadangkan langkah-langkah untuk mengekalkan keistimewaan tempat-tempat menarik melalui perbincangan.
Pengisian Kurikulum :
- Kecerdasan pelbagai
- Kemahiran Belajar
- Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)
- Inkuiri (penemuan)
- Kajian masa depan.
- Perbincangan
Penyerapan nilai murni
- Kerjasama
- Tolong-menolong
- Bertanggungjawab
Unsur Patriotisme
1. Berbangga
dengan keistimewaan tempat sendiri.
2. Bersama
bertanggungjawab untuk meningkatkan imej tempat sendiri.
Sumber pengajaran dan pembelajaran.
- ABM : LCD, layar skrin, pembesar suara, komputer riba.
- BBM : kad bergambar, kertas sebak, bahan maujud 3D
Pengetahuan
sedia ada
- Murid mengetahui keistimewaan kawasan setempat masing-masing.
- Murid pernah melawat ke tempat-tempat menarik di negeri Perlis.
Prosedur Perlaksanaan
Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan
Prosedur
|
Elemen
Pembelajaran bestari/ Kemahiran Generik
|
Catatan
|
Set induksi (5 minit)
1. Murid-murid
akan diperlihatkan gambar tempat-tempat
menarik di Perlis.
2. Guru
bersoal jawab dengan murid mengenai tempat-tempat yang mereka lawati.
3. Guru
mengaitkan aktiviti dengan tajuk pengajaran.
|
·
KBKK
·
Inkuiri (penemuan)
|
BBM
Nilai
:
Unsur
Patriotisme:
Tajuk:
·
Tempat menarik di Perlis
|
Langkah 1 (20 minit)
1. Murid
dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan akan diberikan satu lembaran
kerja dan akan mempersembahkan hasil
kerja masing-masing.
|
- Verbal
linguistik
- Visual
ruang
|
BBM :
Isi pelajaran
·
Tayangan video:
Video yang ditayangkan menunjukkan tempat-tempat
manrik di negeri Perlis.
NIlai :
Unsur Patriotisme :
·
Berbangga dan bersyukur dengan nilai
estetika warisan kesenian Negara.
|
Langkah 2 (20 minit)
1. Murid
dibahagikan kepada 4 kumpulan yang sama.
2. Guru
memperlihatkan peta negeri Perlis dalam bentuk 3 demensi.
3. Setiap
kumpulan akan diberikan satu tempat menarik di Perlis berdasarkan peta 3D
yang ditunjukkan.
4. Setiap
kumpulan dikehendaki membuat peta minda mengenai keistimewaan tempat menarik
yang telah diberikan.
5. Murid
membentangkan hasil kerja kumpulan.
|
·
Perbincangan
·
Pembelajaran koperatif
·
Kecerdasan pelbagai
- Kinestetik
|
BBM
·
Peta Perlis 3D
·
Kertas manila
·
Pen marker
Isi pelajaran
Keistimewaan kawasan setempat.
Nilai murni
Unsur Patriotisme :
|
Langkah 3 (15 minit)
|
- Verbal
linguistik
- Visual
ruang
|
BBM
Nilai murni
Unsur patriotisme
|
Penutup/
Masa 5 minit
1.
Guru memberi lembaran kerja yang
mempunyai teka silang kata kepada semua murid.
2.
Murid diminta melengkapkan silang kata
ini dalam masa 5 minit.
3.
Murid-murid boleh berbincang dengan
kawan menyelesaikan kerja ini.
4.
Selepas 5 minit, guru akan
memberhentikan aktiviti pemainan ini.
5.
Murid-murid dikehendaki menyerahkan
kertas silang kata ini kepada guru.
6.
Guru akan membincangkan jawapan yang
betul dengan murid-murid bagi silang kata ini.
|
KBKK:
Kemahiran merumus
Strategi:
Permainan
|
BBM
Lembaran
kerja
Nilai murni :
Yakin,
berani, berbangga, bersyukur dan menghargai
Unsur Patriotisme :
Cintakan Tanah air
|
No comments:
Post a Comment