Tuesday, October 2, 2012

APLIKASI MODEL ASSURE



APLIKASI MODEL ASSURE DALAM RPH
LANGKAH-LANGKAH
RPH
A- Analyse learners

      i.        Murid tahun 4 Genius.
    ii.        10 orang murid lelaki, 20 orang murid perempuan
   iii.        Umur : 10 tahun.
   iv.        Kelas pertama daripada 2 kelas bagi tahun 4.
    v.        Pengalaman sedia ada :
-murid pernah melawat ke tempat-tempat menarik di negeri Perlis.
S-  Slate objectives
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
  1. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 contoh tempat menarik di Malaysia.
  2. Menerangkan sekurang-kurangnya dua keistimewaan tempat-tempat menarik di Perlis.
  3. Mencadangkan usaha-usaha mengekalkan dan memelihara keistimewaan tempat-tempat menarik di negeri Perlis melalui perbincangan.
S- Select methods, media and meterials
Kaedah : Natural, Terus,  perbincangan.
Media : kad gambar, Klip video (tempat menarik di Perlis), Komputer, kertas sebak.
Bahan Sumber :
-   Komputer riba
-     Tayangan video
-     Tayangan kad gambar
-     Bahan 2D dan 3D

U- Utilize media and meterials
BAHAN :
Set Induksi -  kad bergambar tempat-tempat menarik di Perlis.
Langkah 1 - Klip video berkaitan dengan tempat-tempat menarik di perlis.
Langkah 2 – bahan maujud peta Perlis 3 dimensi.
Langkah 3 – Kertas sebak
Penutup -  murid menjawab teka silang kata.
Persekitaran – bilik darjah.
Pelajar - Tayangan video tempat-tempat menarik di Perlis.
Pengalaman pembelajaran - 
Paparan peta Perlis 3 dimensi dan menyediakan peta minda menggunakan kertas sebak.
Tayangan video berkaitan tempat-tempat menarik di Perlis.
Berbincang dalam kumpulan tentang cara-cara mengekalkan dan memelihara keistimewaan tempat-tempat menarik di negeri Perlis.
R- require learner participation
PENGLIBATAN MURID :
- Murid menjawab soalan guru dalam set induksi dan penutup.
-Murid membuat peta minda dalam kumpulan.
- Murid berbincang dalam kumpulan dan mengemukakan pendapat masing-masing.
-murid menyiapkan lembaran kerja yang mempunyai teka silang kata.
MOTIVASI :
- Kumpulan yang menghasilkan peta minda dengan baik diberi pujian oleh guru.
- guru memberi pujian di atas cadangan yang diberikan oleh murid.
E- evaluate and revise
Penilaian pengajaran :
-       Guru membuat refleksi terhadap kaedah, pendekatan, strategi dan bahan bantu mengajar yang digunakan semasa proses P&P.

Penilaian pembelajaran :
-       Murid dapat menyatakan 4 tempat menarik di negeri Perlis.
-       Murid dapat menghasilkan peta minda dengan baik dan kemas berdasarkan peta 3D yang ditunjukkan.
-       Murid dapat memberi cadangan untuk memelihara keistimewaan tempat-tempat menarik di negeri Perlis.

1 comment:

  1. Masukkan lebih banyak bahan yang berkaitan untuk perkongsian dengan rakan dan orang lain.

    ReplyDelete